„Cafe na Trakcie”

W okresie od maja do października na Ostrowie Tumskim funkcjonuje filia Baru Caritas – kawiarnia letnia „Cafe na Trakcie”. Kawiarnia położona jest w urokliwym zakątku Ostrowa Tumskiego, przy ul. Posadzego 7, vis a vis nowocześniej kładki do Bramy Poznania, łączącej Ostrów Tumski ze Śródką. Kawiarnia mieści się w zabytkowym, budynku o konstrukcji szachulcowej (mur pruski) z przełomu XVII i XVIII w.,  wybudowanym jako budynek gospodarczy na potrzeby Akademii Lubrańskiego (obecnie Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu).

Pierwotnie usytuowany bezpośrednio w podwórzu Akademii, w naturalnym obniżeniu terenu, ciągnącym się od Warty, aż do Śluzy Katedralnej. W XIX stuleciu obniżenie to zostało zasypane przez Prusaków, tym samym zakrywając najniższą kondygnację budynku.

„Cafe na Trakcie”
„Cafe na Trakcie”
„Cafe na Trakcie”
„Cafe na Trakcie”

 

W 2009 r., podjęto decyzję o przeniesieniu budynku, na posesję przy ulicy ks. Posadzego 7 (gdzie znajduje się obecnie). Decyzją konserwatora zabytków dom odtworzono do stanu pierwotnej wysokości.

 

„Cafe na Trakcie” oferuje wyśmienite, domowe ciasta i desery oraz pyszną kawę. Ciasta wypiekane są codziennie i dostarczane z Baru Caritas do kawiarni. Zapraszamy na chwilę wytchnienia do naszej zabytkowej kawiarni otoczonej kameralnym ogródkiem w sezonie codziennie od 11.00-19.00 (od maja do połowy października)